• 28 września, 2021
  • 1

Podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad. Dzięki niemu już na tym etapie wiemy, czy możemy się poddać plastyce powiek.

Są jednak sytuacje, kiedy pomimo pozytywnej kwalifikacji w dniu zabiegu okazuje się, że nie można go wykonać.

W tym wpisie dowiecie się jakie są najczęstsze przyczyny odstąpienia od planowanej blefaroplastyki.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE- w trakcie kwalifikacji lekarz pyta o wszystkie choroby przewlekłe, natomiast problem nadciśnienia tętniczego jest o tyle podstępny, że bardzo często Pacjenci nie zdają sobie z niego sprawy. Kiedy sprawdzamy ciśnienie przed zabiegiem zdarza się, że wartości są o wiele za wysokie. Oczywiście każdemu w tym dniu towarzyszą emocje i ekscytacja, czasem też nerwy. W takiej sytuacji zawsze podejmujemy kroki ku stabilizacji ciśnienia, ale jeżeli przy drugim pomiarze nadal nie uzyskamy spadku lekarz jest zmuszony podjąć decyzję o przełożeniu zabiegu do czasu ustabilizowania.

Dla uniknięcia takiej sytuacji planując plastykę warto przez kilka dni sprawdzać swoje ciśnienie rano i wieczorem. Leczone i ustabilizowane nadciśnienie nie jest przeciwskazaniem do zabiegu.

OPRYSZCZKA WARGOWA- kto raz „złapał zimno” wie, że zawsze wraca w najmniej oczekiwanych momentach. Kiedy czujemy charakterystyczne mrowienie i wiemy, że nadchodzi nieuknione możemy chwilowo zapomnieć o plastyce powiek. W tej sytuacji warto do nas zadzwonić, razem postaramy się znaleźć nowy termin. Nie ukrywajcie opryszczki przed lekarzem! Zorientuje się, że ją macie najpóźniej po przekroczeniu drzwi gabinetu zabiegowego.

GORĄCZKA I INFEKCJA- jeżeli rano w dniu zabiegu czujecie się rozbici, macie kaszel, katar albo zaczęliście gorączkować- musimy odpuścić. W ankiecie przed zabiegiem upewnimy się czy nie braliście w ostatnich dniach leków przeciwgorączkowych. Szczególnie aspiryny, która rozrzedza krew. Nikt też nie chciałby dostać ataku kaszlu na stole zabiegowym… Kiedy organizm walczy z infekcją nie możemy operować.

ZAOSTRZENIE CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNEJ- leczone choroby autoimmunologiczne nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Niestety przy zaostrzeniu w pierwszej kolejności należy je ustabilizować, dopiero wtedy możemy wykonać zabieg.

BRAK AKTUALNYCH BADAŃ- w dniu zabiegu musicie zgłosić się do nas z kompletem wymaganych badań. Lekarz nie może przystąpić do zabiegu bez Waszych wyników. Można je również przysłać do nas wcześniej mailowo na [email protected]

Musimy wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji w której lekarz musi odstąpić od zabiegu- STAN PO SPOŻYCIU ALKOHOLU. Przed zabiegiem kategorycznie nie można zażywać żadnych substancji odurzających.

Podsumowując- w dniu zabiegu trzeba być zdrowym, bez żadnych wątpliwości co do swojego samopoczucia, ażeby organizm mógł się skupić na regeneracji. Stosując się do zaleceń przed i pooperacyjnych cudownie wspieramy się w procesie gojenia. Mając świadomość jakie zdarzenia mogą odroczyć zabieg możemy spróbować im zapobiec.