• 25 października, 2021
  • 17

Masz to  już za sobą, jesteś po zabiegu! Teraz bardzo ważny jest odpoczynek i stosowanie się do zaleceń lekarza. Przybliżymy Wam zatem co należy robić, aby wspierać proces gojenia, a czego należy unikać i co ma zły wpływ.

Dla psychicznego wsparcia procesu gojenia ważne jest uświadomienie sobie, że pełen efekt zabiegu możemy ocenić dopiero po trzech miesiącach. Zasinienia i obrzęki ustępują po około jednym/dwóch tygodniach, przy plastyce powiek dolnych ten czas może być wydłużony. Jeżeli coś Was martwi lub macie wątpliwości czy wszystko przebiega prawidłowo zachęcamy do kontaktu z rejestracją, spokojna głowa to podstawa. 

Zazwyczaj po operacji występują objawy towarzyszące takie jak dyskomfort, ból, obrzęk, zasinienie, niekiedy zaburzenie czucia skóry powiek w okolicy blizny.

Instytut Powiek opuszczacie z opatrunkiem na powiekach. Będziecie widzieć, ale pole widzenia jest zawężone, dlatego zabronione jest samodzielne prowadzenie pojazdów po zabiegu. W domu możecie zdjąć opatrunek, jeżeli pojawi się sączenie z rany należy delikatnie ucisnąć miejsce sączące sterylnym gazikiem.

Pierwsze dwa/trzy dni po zabiegu zalecamy totalny odpoczynek, a w przypadku dolegliwości bólowych można stosować ogólnie dostępne leki przeciwbólowe z wyłączeniem aspiryny, która rozrzedza krew. 

Zalecamy, aby powrócić do pracy nie szybciej niż 5 dni po zabiegu, ale to oczywiście zależy od charakteru wykonywanej pracy. 

Przez pierwszy tydzień należy unikać czynności związanych z pochylaniem głowy jak praca w ogrodzie czy sprzątanie. 

Lekarz wystawi Wam receptę na maść, którą należy smarować bliznę trzy razy dziennie do usunięcia szwów. Jest to maść okulistyczna i może dostać się do oka.

Do usunięcia szwów, czyli przez około 7 dni nie należy moczyć rany, a w razie konieczności przemycia należy zastosować sól fizjologiczną i jałowy gazik. Przez ten czas najlepszą pozycją do snu będzie spanie na wznak z lekko uniesioną głową.

Należy również zrezygnować z używek.

Powieki należy chłodzić do 72h od operacji kilka razy dziennie. Można przykładać suche zimne okłady, na przykład żelowe okulary, które możecie nabyć u nas po zabiegu. Dobrze sprawdzi się również lód wrzucony do woreczka przykładany przez jałowy gazik (nie moczymy rany).

Przez dwa tygodnie od zabiegu nie należy:

-uprawiać sportu

-malować się oraz myć powiek tonikami

-korzystać z solarium, laserów.

Po plastyce można skorzystać u nas z zabiegów na twarz, w szczególności polecamy mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, która stymuluje komórki do odbudowy i wspiera gojenie blizny.

Po kontroli możemy również polecić kremy na blizny.

Dbajcie o ochronę przed promieniem UV, krem z filtrem i porządne okulary przeciwsłoneczne to podstawa.

Warto też zwrócić uwagę na dietę- na przykład świeży ananas pomaga przy stanach zapalnych i wspomaga procesy gojenia się ran, a papryka jest źródłem witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne i dzięki temu zmniejsza siniaki. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie- systematyczne picie wody cudownie wpływa na naszą skórę!

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania związane z pielęgnacją pozabiegową piszcie na [email protected] – chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości.